Książki motywacyjne dla młodzieży

Wbrew obiegowej opinii, wielu młodych ludzi lubi sięgnąć od czasu do czasu po dobrą lekturę. Stanowi ona dla nich zarówno środek służący oderwaniu się od stresów dnia codziennego, jak i sposób na dowiedzenie się czegoś nowego o świecie. Kontakt ze słowem pisanym ułatwiają dodatkowo nowoczesne urządzenia służące lekturze, jak czytniki e-booków. Wszystkie te czynniki sprawiają, że troska o zanik czytelnictwa w tej grupie wiekowej wydaje się być mocno przesadzona.

Lektury dla młodzieży

Przy polecaniu nastolatkom konkretnych pozycji książkowych należy zachować pewną ostrożność – powinnyśmy skłaniać ich do czytania rzeczy jednocześnie zajmujących i wartościowych, przydatnych w rozwoju. Należy przy tym wyraźnie zaznaczyć, że przymiotnik „wartościowy” niekoniecznie oznacza – wybitny literacko. Istnieje specjalny typ literatury – tzw. książki motywacyjne – uważane przez znawców za dość słabe, a jednak powszechnie polecane np. przez psychologów, do których nastolatki zwracają się nierzadko po pomoc w rozwiązaniu życiowych problemów.

Dobrym przykładem tego typu lektur są książki motywacyjne brazylijskiego pisarza Paulo Coelho. Krytycy literaccy odmawiają im wprawdzie wielkiej wartości, ale za to wychowawcy młodzieży podkreślają ich walory rozwojowe. Trudno jednoznacznie rozstrzygnąć, kto w tej dyskusji ma rację.

https://rewolucja.co.uk/ksiazki/poradniki/motywacyjne

Ten wpis został opublikowany w kategorii książki. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Możliwość komentowania jest wyłączona.